نظافت و گردگیری خانه نیاز به وقت و تلاش زیادی دارد، برای همین هیچ چیزی بدتر از این نیست که این کار را نادرست انجام دهید و همه جا را بدتر کثیف کنید. یک سری از باور‌های اشتباه در خانه تکانی وجود دارند که باعث می‌شوند زحمت‌های خود را چند برابر کنید.

برترین‌ها: نظافت و گردگیری خانه نیاز به وقت و تلاش زیادی دارد، برای همین هیچ چیزی بدتر از این نیست که این کار را نادرست انجام دهید و همه جا را بدتر کثیف کنید. یک سری از باور‌های اشتباه در خانه تکانی وجود دارند که باعث می‌شوند زحمت‌های خود را چند برابر کنید.

بعضی از این باور‌های نادرست از گذشته به ما رسیده‌اند، یعنی زمانی که تجهیزات نظافتی و بهداشتی خیلی ساده‌تر از امروز بودند و مثل اکنون پیشرفت نکرده بودند. باور‌های نادرست معمولا راهی برای ماندگار کردن خود پیدا می‌کنند، خصوصا در دنیای ارتباطات امروز که رسانه‌های اجتماعی نفوذ بی‌حد و حصری دارند.

آدم‌ها نیز ایده‌ی پشت باور‌های اشتباه را می‌پسندند و معمولا به سختی می‌توان آن‌ها را افشا کرد. ضمنا مصرف کننده‌ها نیز نکات خاص خودشان را دارند و با آن‌ها راحت‌اند و توصیه‌های مفید دیگران را شاید بشنوند، اما معمولا آن‌ها را به کار نمی‌برند!

باور اشتباه: وایتکس تقریبا همه چیز را تمیز می‌کند

هر چند میاع سفید کننده معروف به وایتکس، ابزار مناسبی برای برطرف کردن لکه‌های سخت و سفید کردن است، اما برای تمام سطوح کاربرد ندارد. وایتکس یک لکه بر و ضد عفونی کننده‌ی قوی است، اما نه برای لکه‌های سرسخت چربی. وایتکس برای لکه‌های روی پارچه و قارچ و کپک‌های سرویس بهداشتی و ضد عفونی کردن سطوح بسیار عالی است. اما برای پاک کردن لکه‌های چربی اجاق گاز و اطراف آن، کانتر آشپزخانه و سایر سطوح، فقط می‌تواند بخشی از فرمول ترکیبی و همراه با سایر عناصر پاک کننده باشد.

اگر می‌خواهید جرم و چربی‌ها را پاک کنید، بهترین کار این است که سراغ ماده‌ای با بافت زبر بروید مثل جوش شیرین که می‌تواند ذرات چربی و چرک را از جا بکند.

باور اشتباه: گَرد گیر پَردار، گرد و خاک را پاک می‌کند

گردگیر‌های پَردار فقط گرد و خاک را به اطراف پخش می‌کنند و نمی‌توانند غبار را به خود بگیرند. البته گردگیر‌های میکروفایبر می‌توانند گرد و خاک را به خود جذب کنند و بیشتر مدل‌های آن قابل شستشو بوده و چند بار مصرف‌اند. بهترین راه پاک کردن گرد و خاک، استفاده از جاروبرقی یا پارچه‌ی نمدار است.

باور اشتباه: با روزنامه می‌توان شیشه‌ها را برق انداخت

این هم یک باور که به مرور زمان، کاربرد و درستی خود را از دست داده است. این توصیه زمانی درست بود، چون روزنامه‌های قدیمی ضخامت بیشتری نسبت به روزنامه‌های امروز داشتند و هنگام تمیز کردن شیشه، خیلی دیرتر تکه پاره می‌شدند. روزنامه‌های امروزی هنگام پاک کردن شیشه‌ها، در واقع بیشتر دست‌های‌تان و شیشه را کثیف می‌کنند، چون خرده ریزه‌های روزنامه‌ی خیس همه جا می‌چسبند. خیلی بهتر است که از دستمال‌های میکروفایبر استفاده کنید.

باور اشتباه: سرکه یک پاک کننده‌ی همه منظوره است

مثل وایتکس از سرکه هم نباید برای تمیز کردن هر چیزی استفاده کنید. سرکه پاک کننده‌ی خوبی برای چربی‌ها و لکه‌های آهکی است، بنابراین به خوبی می‌تواند لکه‌های کهنه‌ی به جا مانده از آب روی سینک و پنجره و کانتر را پاک کند، اما نباید از آن روی تمام سطوح استفاده کنید. برای سطوحی مانند کانتر‌های گرانیتی و کفپوش‌های چوبی نباید از سرکه استفاده کنید، زیرا خاصیت اسیدی سرکه به این سطوح آسیب می‌زند.

باور اشتباه: اسپری مو می‌تواند لکه‌ی جوهر را پاک کند

این هم ترفند دیگری که زمانی درست بود، اما حالا دیگر نه! زیرا اسپری‌های مو قبلا حاوی الکل زیادی بودند و الکل هم می‌تواند جوهر را حل کرده و اثر آن را از روی پارچه پاک کند. اما امروزه اسپری‌های مو دارای الکل کمتری هستند یا اصلا الکل ندارند، چون الکل مو‌ها را خشک می‌کند. ضمنا خود اسپری مو می‌تواند از خود لک به جا بگذارد و پارچه را زبر کند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم برای پاک کردن جوهر خودکار، خود الکل را روی پارچه بسابید.

باور اشتباه: باید همه چیز را با آب سرد بشویید

به سختی می‌توانیم قبول کنیم که بعضی چیز‌ها را باید با آب گرم شست. چون آب گرم گاهی می‌تواند به بافت لباس آسیب بزند و آن را شُل و آویزان کند یا رنگ پارچه را ببرد. استفاده از آب سرد برای شستشو خیال‌تان را راحت می‌کند که آسیبی به پارچه نمی‌زنید، اما ممکن است در واقع با این کار، بعضی از لکه‌ها و آلودگی‌ها از پارچه پاک نشوند.

استفاده از آب سرد برای شستشو از جهت صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ رنگ پارچه بسیار خوب است و بیشتر شوینده‌ها دارای فرمولاسیونی هستند که در آب سرد بهتر عمل می‌کنند، اما بعضی از لکه‌ها (مثل لکه‌های چربی) نیاز به آب گرم یا حتی آب داغ دارند تا پاک شوند و قطعا آب گرم بهتر می‌تواند میکروب‌ها را نابود کند؛ بنابراین بهتر است ملافه‌ها و حوله‌ها را با آب گرم یا آب داغ شستشو دهید.

باور اشتباه: خوشبو کننده‌ی هوا، هوا را تمیز می‌کند

هر چند بعد از استفاده از خوشبو کننده‌ی هوا، تنفس کردن مطبوع‌تر می‌شود، اما شما فقط هوا را خوشبو کرده‌اید، نه تمیزتر. بیشتر خوشبو کننده‌های هوا فقط می‌توانند بو‌های نامطبوع را از بین ببرند و بعد از اینکه بوی خوش از بین رفت، بوی بد ممکن است دوباره برگردد. خیلی بهتر و البته بی‌ضرر‌تر است که برای تمیز کردن هوای داخل خانه‌تان، یک دستگاه تصفیه هوا تهیه کنید یا برای تهویه‌ی هوای فضای بسته، در صورت امکان پنجره‌ها را باز کنید.

باور اشتباه: زمین شوی کنفی هر مدلی که باشد خوب است

زمین شوی‌ها یا تی‌های کنفی قرنهاست که وجود دارند و خیسی‌های زیاد را به خوبی می‌توانند جمع کنند، اما همه‌ی مدل‌های آن مناسب نیستند. زمین شوی‌های قدیمی معمولا کثیف‌کاری‌های زیادی دارند و به سختی چلانده می‌شوند، اما انواع جدیدتر آن‌ها که همراه با سطل مخصوص چلاندن و آب گیری هستند، استفاده‌ی راحت‌تر و تمیزتری دارند. ضمنا زمین شوی‌هایی که کنفی و نخی نیستند و مصنوعی‌اند، آب کمتری به خود می‌گیرند. خیلی از مدل‌های زمین شوی، سر‌های قابل جدا کردن دارند که می‌توانید آن‌ها را در ماشین لباسشویی بنیدازید. مدل زمین شوی یا تی واقعا اهمیت دارد و یک مدل خاص وجود ندارد که برای همه‌ی استفاده‌ها مناسب باشد. زمین شوی‌های میکروفایبر از نظر زدودن میکروب‌ها تقریبا ۲۰ درصد کارآمدتر هستند.

ضمنا استفاده از زمین شوی، اصولی دارد که باید حتما آن‌ها را رعایت کنید، وگرنه زمین یا کف اتاق نه تنها تمیز نمی‌شود بلکه ممکن است کثیف‌تر هم بشود. در بیشتر مواردی که از زمین شوی استفاده می‌کنید، تنها اتفاقی که می‌افتد این است که گرد و خاک و آلودگی‌ها را روی زمین جایجا می‌کنید، نه اینکه آن‌ها را بردارید. اول باید بررسی کنید که آیا واقعا برای تمیز کردن سطح مورد نظر به زمین شوی نیاز دارید، سپس مراحل آن را به درستی انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

باور اشتباه: سطوح چوبی باید مرتبا برق انداخته شوند

هر چند سطوح چوبی بعد از پولیش بسیار زیباتر به نظر می‌رسند، اما تکرار این کار در واقع بیشتر به چوب آسیب می‌زند تا اینکه به نفعش باشد. بعضی از پولیش‌ها می‌توانند سطوح چوبی کدر را واقع براق و تازه کرده و گرد و غبار‌های آن را پاک کنند، اما برخی دیگر از پولیش‌ها به مرور زمان روی چوب جمع شده و آن را مات و کدر می‌کنند. پولیش کردن چوب فقط از جلای آن محافظت می‌کند نه از خود چوب. گاهی لازم است برای محافظت از چوب در برابر نور خورشید، گرما و سایر آسیب‌ها آن را پولش کنید، اما نیازی نیست در این کار زیاده روی نمایید. از پولیش به مقدار بسیار کم استفاده کنید و سطوح چوبی را با دستمال گردگیری میکروفایبر تمیز نگه دارید.